Układ stron świata w mieszkaniu

Jednym z kluczowych elementów, na które zwraca się uwagę podczas wyboru mieszkania lub domu, jest ekspozycja okien. Umiejscowienie względem stron świata nie tylko wpływa na komfort korzystania z mieszkania, ale również ma znaczący wpływ na nasze samopoczucie. Dodatkowo umożliwia regulację poziomu wilgotności i utrzymanie zdrowego mikroklimatu. Warto już na etapie zakupu zwrócić uwagę na to, aby układ pomieszczeń był optymalny dla naszych potrzeb.

Północ – strefa gospodarcza

Okna skierowane na północ dostarczają mniejszą ilość naturalnego światła, co sprawia, że pomieszczenia z tej strony charakteryzują się niższą temperaturą praktycznie przez cały rok. Pomieszczenia od strony północnej idealnie sprawdzą się jako gabinet, schowki, garderoby czy pralnia. Równie dobrze sprawdzi się z tej strony łazienka, a  nawet sypialnia.

Południe – sfera dzienna

Południowa ekspozycja okien będzie wiązać się z naturalnym nagrzewaniem pomieszczeń, choć nie w tak dużym stopniu, jak w przypadku umiejscowienia okien na zachód. Osoby poszukujące mieszkań o dużej ilości światła słonecznego wczesnym popołudniem powinny zwrócić uwagę na tę konfigurację.

Południowe pomieszczenia są ciepłe i jasne, dlatego idealnie gdy ta część przeznaczona jest na salon. Dlaczego? Jest to zazwyczaj największy pokój, w którym domownicy spędzają dużo czasu, dlatego powinien być dobrze oświetlony i dogrzany.

Zachód – strefa dla dzieci

Zachodnia ekspozycja może być kłopotliwa dla wielu pomieszczeń, ponieważ naturalne światło może być dosyć ostre – szczególnie latem, gdy dni są długie może to wpłynąć na komfort przebywania w danym pomieszczeniu. Ekspozycja od strony zachodniej świetnie sprawdzi się w salonie (tak jak południowa), w pokoju dzieci (dzieci potrzebują dużo naturalnego światła do zabaw i nauki, ale także do zachowania odpowiedniego rytmu dobowego), ale również na tarasie lub balkonie.

Wschód – strefa sypialniana

Najkorzystniejszym pokojem od strony wschodniej będzie sypialnia. W dzień pokój nie nagrzeje się zanadto, a rano umożliwia korzystanie z światła dziennego umilając nam wstawanie. Kuchnia również może być planowana od strony wschodniej – w ciągu dnia nie nagrzeje się, a jednocześnie zapewni dostęp światła w porze przygotowywania śniadania.

Przy wyborze mieszkania zwróć uwagę na stronę świata, aby maksymalnie wykorzystać potencjał naturalnego oświetlenia. Odpowiedni układ pomieszczeń pozwoli stworzyć przyjemne i funkcjonalne otoczenie, wpływając pozytywnie na codzienne życie.

Porównywarka mieszkań

Pomyślnie mieszkanie o numerze:

Formularz usterkowy

1
Krok 1
2
Krok 2
3
Krok 3
Zakres usterki:*
Czy są Państwo w stanie wskazać źródło wilgoci?*
Czy instalacja w lokalu była przerabiana?*
Czy zgłoszenie o problemie z wentylacją zostało przekazane do Zarządcy nieruchomości?*
Czy dokonywali Państwo zmian w instalacji?*
Czy dokonywali Państwo zmian w oryginalnej instalacji elektrycznej lokalu?*
Czego dotyczy zgłoszenie?*
Czego dotyczy zgłoszenie?*
Czy zmieniali Państwo położenie lub demontowali domofon w mieszkaniu?*
Czy sprawdzili Państwo tablicę bezpiecznikową w mieszkaniu jak i w rozdzielni elektrycznej?*
Czy próbowali Państwo w tym miejscu podłączyć inne urządzenie?*
Czy wybicie bezpiecznika jest spowodowane podłączeniem urządzenia do gniazdka/wypustu elektrycznego?*
Czy próbowali Państwo w tym miejscu podłączyć inne urządzenie?*
Czy dokonywali Państwo zmian w oryginalnej instalacji wodno-kanalizacyjnej lub CO w lokalu?*
Czego dotyczy zgłoszenie?*
Czego dotyczy zgłoszenie?*
Czy grzejniki zostały odpowietrzone, a otwór zasilający otwarty?*
Czego dotyczy zgłoszenie?*

Skontaktuj się z nami