Aktualna sytuacja na rynku nieruchomości – maj 2024 r.

Maj 2024 roku przyniósł kolejny miesiąc spadku liczby sprzedanych mieszkań na rynku pierwotnym w Polsce. Mimo to, ceny nie wykazują tendencji spadkowej. W największych polskich miastach wyraźnie wzrosła liczba mieszkań oferowanych przez deweloperów.

Spośród siedmiu największych miast, Wrocław był jedynym w maju, gdzie sprzedaż mieszkań na rynku pierwotnym przewyższyła podaż. Przeciwną tendencję zaobserwowano w Katowicach. Co ciekawe, w Krakowie cena mieszkań na rynku pierwotnym po raz pierwszy w historii przekroczyła 15 tys. złotych za metr kwadratowy.

To już trzeci miesiąc z rzędu, w którym sprzedaż mieszkań od deweloperów spada. Jednocześnie oferta mieszkań wciąż rośnie, dając zainteresowanym większy wybór. Pod koniec maja deweloperzy w siedmiu największych miastach mieli w sprzedaży blisko 47,5 tys. mieszkań – to najwięcej od jesieni 2022 roku. Sprzedaż na rynku pierwotnym nie była tak niska od dawna; w maju sprzedano niespełna 3,2 tys. mieszkań. Ostatnio takie liczby obserwowaliśmy na przełomie 2022 i 2023 roku.

Gdzie sprzedaje się najwięcej nowych mieszkań? Poza stolicą wyróżnia się Trójmiasto, które w maju zajęło drugie miejsce z 511 sprzedanymi mieszkaniami. Kolejne miejsca zajęły Wrocław (450), Kraków (378) i Poznań (365). Czas sprzedaży mieszkań wydłuża się, dane Otodom Analytics wskazują, że najtrudniejsza sytuacja jest w Warszawie, gdzie przy obecnym tempie sprzedaży, nowe mieszkania zniknęłyby z rynku w niespełna 10 miesięcy, natomiast w Łodzi oferta wystarczyłaby na ponad 2 lata.

W maju ceny za metr kwadratowy wzrosły zarówno miesiąc do miesiąca, jak i rok do roku na wszystkich siedmiu głównych rynkach. W ujęciu miesięcznym wzrost wyniósł średnio około 1%, a w rocznym – od 10% w Katowicach do ponad 20% w Krakowie, Łodzi i Warszawie. Najdrożej jest oczywiście w stolicy – ponad 17 tys. zł za metr kwadratowy. Na podium znalazły się także Kraków (nieco poniżej 16 tys. zł za mkw) i Trójmiasto (15 tys. zł za mkw).

W maju 2024 roku rozpoczęto budowę 19 826 mieszkań, co według raportu GUS stanowi spadek o 7% w porównaniu do kwietnia 2024 roku, ale wzrost o 21,1% rok do roku. Liczba mieszkań oddanych do użytku w maju 2024 roku spadła o 9% w porównaniu do kwietnia 2024 roku i o 18,1% rok do roku. Deweloperzy oddali do użytku 8 813 mieszkań, co stanowi spadek o 15% w porównaniu do maja 2023 roku.

Średnia cena mieszkań we Wrocławiu w maju 2024 roku wynosiła 13 905 zł za mkw, co oznacza wzrost o 3% w porównaniu do poprzedniego miesiąca, kiedy to cena wynosiła 13 554 zł za mkw. Mimo to, liczba mieszkań wprowadzonych na rynek spadła. Na koniec maja wrocławscy deweloperzy oferowali 6 959 nowych mieszkań, co stanowi wzrost o 450 ofert w porównaniu do kwietnia 2024 roku.

Na rynku wtórnym we Wrocławiu również odnotowano wzrost cen. W maju 2024 roku średnia cena mieszkań z drugiej ręki wyniosła 14 031 zł za mkw, co oznacza dalszy wzrost w porównaniu do poprzedniego miesiąca.

PODSUMOWANIE

Pomimo rosnącej podaży, ceny mieszkań nadal wzrastają. Większa dostępność mieszkań umożliwia klientom dłuższy proces decyzyjny. Jak będą kształtować się ceny i popyt w kolejnych miesiącach? Czy zapowiadany program zostanie wdrożony i przyniesie zmiany na rynku nieruchomości?

Porównywarka mieszkań

Pomyślnie mieszkanie o numerze:

Formularz usterkowy

1
Krok 1
2
Krok 2
3
Krok 3
Zakres usterki:*
Czy są Państwo w stanie wskazać źródło wilgoci?*
Czy instalacja w lokalu była przerabiana?*
Czy zgłoszenie o problemie z wentylacją zostało przekazane do Zarządcy nieruchomości?*
Czy dokonywali Państwo zmian w instalacji?*
Czy dokonywali Państwo zmian w oryginalnej instalacji elektrycznej lokalu?*
Czego dotyczy zgłoszenie?*
Czego dotyczy zgłoszenie?*
Czy zmieniali Państwo położenie lub demontowali domofon w mieszkaniu?*
Czy sprawdzili Państwo tablicę bezpiecznikową w mieszkaniu jak i w rozdzielni elektrycznej?*
Czy próbowali Państwo w tym miejscu podłączyć inne urządzenie?*
Czy wybicie bezpiecznika jest spowodowane podłączeniem urządzenia do gniazdka/wypustu elektrycznego?*
Czy próbowali Państwo w tym miejscu podłączyć inne urządzenie?*
Czy dokonywali Państwo zmian w oryginalnej instalacji wodno-kanalizacyjnej lub CO w lokalu?*
Czego dotyczy zgłoszenie?*
Czego dotyczy zgłoszenie?*
Czy grzejniki zostały odpowietrzone, a otwór zasilający otwarty?*
Czego dotyczy zgłoszenie?*

Skontaktuj się z nami