Aktualna sytuacja na rynku nieruchomości – grudzień 2023 r.

Rok 2023 został zamknięty z wynikiem 54,3 tys. sprzedanych mieszkań deweloperskich na siedmiu kluczowych rynkach (wzrost o 45% rok do roku). Pomimo zwiększonego zainteresowania, deweloperzy nie zdecydowali się istotnie zwiększyć podaży. Zakończenie roku charakteryzowało się stopniowym wygaszaniem programu Bezpieczny Kredyt 2%. Według danych Otodom Analytics, grudzień przyniósł zarówno spadek liczby transakcji, jak i wprowadzonych ofert.

Miesięczna sprzedaż mieszkań deweloperskich na największych rynkach kraju spadła po raz drugi z rzędu, osiągając poziom 4,4 tys. lokali. Choć przekroczyły one średnią miesięczną z całego roku, to liczba wprowadzeń w grudniu, wynosząca 3,8 tys. mieszkań, oznaczała spadek o ponad 41% w porównaniu z listopadem, który był miesiącem o największym wpływie nowych ofert w całym roku.

Zapraszamy do zapoznania się z najnowszą sytuacją na rynku nieruchomości:

Dane GUS potwierdzają ożywienie rynku, zwiększając zarówno liczbę rozpoczętych budów, jak i uzyskanych pozwoleń na budowę. W listopadzie firmy deweloperskie otrzymały zezwolenia na budowę 14,1 tys. mieszkań, co stanowi wzrost o 6% w porównaniu z rokiem poprzednim. Choć ta liczba jest niższa niż w najlepszych miesiącach 2021 i 2022, to nadal zbliżona do średniej z ostatnich 5 lat. Najwięcej mieszkań deweloperzy sprzedali w Warszawie, gdzie liczba ta wyniosła 17,8 tys., co stanowiło jedną trzecią całkowitej sprzedaży na siedmiu analizowanych rynkach. Na drugim miejscu, mimo trudności związanych z poziomem oferty, znalazł się Kraków (9,4 tys.). Kolejne pozycje zajęły Trójmiasto (8,2 tys.), Wrocław (7,8 tys.), Poznań (4,8 tys.) i Łódź (4,1 tys.). Na końcu stawki uplasowały się Katowice, gdzie sprzedano 2,4 tys. mieszkań, co oznacza wzrost o 46% w porównaniu z rokiem poprzednim. Katowice zajęły również drugie miejsce za Warszawą i Gdańskiem (57% r/r) pod względem rocznego wzrostu sprzedaży mieszkań.

Przyszłość rynku pozostaje niepewna, zwłaszcza ze względu na los programu Bezpieczny Kredyt 2%. Czy jego wpływ na “odmrożenie” popytu był na tyle istotny, aby determinować przyszłość rynku? To pytanie pozostaje otwarte, a najbliższe kwartały są obecnie trudne do przewidzenia.

Przyspieszenie popytu ze strony deweloperów zauważalne było dopiero w ostatnich miesiącach roku. Przez długi czas oferta kurczyła się praktycznie na wszystkich rynkach, co skutkowało przyspieszeniem tempa wzrostu cen. W minionym roku tempo to było nawet wyższe niż w okresie popandemicznego boomu.

W grudniu 2023 roku średnia cena mieszkań we Wrocławiu wyniosła 13 112 zł za metr kwadratowy, co oznacza brak zmian w porównaniu z ubiegłym miesiącem. Nieco zaskakujące jest to, że pomimo utrzymania cen na stałym poziomie, liczba dostępnych mieszkań w ofercie spadła. Pod koniec grudnia deweloperzy we Wrocławiu mieli w sprzedaży 4 772 oferty nowych mieszkań, co stanowiło o 63 oferty mniej niż w listopadzie.

W grudniu 2023 roku obserwowaliśmy stabilizację wzrostów cen nieruchomości na rynku pierwotnym w wielu polskich metropoliach. Jednakże, zanotowano wyraźny skok cenowy w Warszawie, Łodzi i Trójmieście. Jak kształtować się będą ceny mieszkań w nadchodzących tygodniach? Jeżeli deweloperzy nie zwiększą podaży, istnieje ryzyko, że ceny mogą nadal rosnąć. Czy jednak tak faktycznie się stanie, pozostaje kwestią otwartą, która będzie zależała od dalszych decyzji i działań na rynku.

Porównywarka mieszkań

Pomyślnie mieszkanie o numerze:

Formularz usterkowy

1
Krok 1
2
Krok 2
3
Krok 3
Zakres usterki:*
Czy są Państwo w stanie wskazać źródło wilgoci?*
Czy instalacja w lokalu była przerabiana?*
Czy zgłoszenie o problemie z wentylacją zostało przekazane do Zarządcy nieruchomości?*
Czy dokonywali Państwo zmian w instalacji?*
Czy dokonywali Państwo zmian w oryginalnej instalacji elektrycznej lokalu?*
Czego dotyczy zgłoszenie?*
Czego dotyczy zgłoszenie?*
Czy zmieniali Państwo położenie lub demontowali domofon w mieszkaniu?*
Czy sprawdzili Państwo tablicę bezpiecznikową w mieszkaniu jak i w rozdzielni elektrycznej?*
Czy próbowali Państwo w tym miejscu podłączyć inne urządzenie?*
Czy wybicie bezpiecznika jest spowodowane podłączeniem urządzenia do gniazdka/wypustu elektrycznego?*
Czy próbowali Państwo w tym miejscu podłączyć inne urządzenie?*
Czy dokonywali Państwo zmian w oryginalnej instalacji wodno-kanalizacyjnej lub CO w lokalu?*
Czego dotyczy zgłoszenie?*
Czego dotyczy zgłoszenie?*
Czy grzejniki zostały odpowietrzone, a otwór zasilający otwarty?*
Czego dotyczy zgłoszenie?*

Skontaktuj się z nami