Aktualna sytuacja na rynku nieruchomości

Aktualna sytuacja na rynku nieruchomości

Czy malejąca podaż spowoduje załamanie na rynku nieruchomości? Najnowsze dane pokazują, że notowany jest spadek liczby dostępnych mieszkań, co skutkuje podniesieniem ich cen. Czy to oznacza, że trend ten będzie się utrzymywał?

 

Zapraszamy do przeczytania tekstu, w którym przedstawiamy najnowsze wydarzenia na rynku nieruchomości w Polsce.

 1. Pomimo mniejszej (o połowę) ilości udzielnych kredytów mieszkaniowych niż przed rokiem, sprzedaż już 3 miesiąc z rzędu jest na wysokim poziomie! Klienci gotówkowi postanowili ruszyć po jeszcze dostępne mieszkania, obniżenie buforu przez KNF również wpłynęło na wzrost popytu. Widoczny aktualnie trend na rynku mieszkaniowym to rezerwacje mieszkań w oczekiwaniu na uruchomienie rządowego programu Bezpieczny Kredyt 2%.
 1. Deweloperzy ograniczyli budowę nowych inwestycji, co przekłada się na kurczenie oferty. W 15 największych miastach zanotowano (kolejny miesiąc
  z rzędu) większą sprzedaż w porównaniu z nowo wprowadzonymi mieszkaniami. Porównując 3 kwartał 2022 roku do 4 kwartału we Wrocławiu widoczne było odbicie w sprzedaży mieszkań. Aktualny 1 kwartał 2023 roku wskazuje na wzrost o prawie 40% ( z 1290 w 4Q2022 do około 1800 sprzedanych mieszkań w 1Q2023 roku ). Tylko w marcu we Wrocławiu sprzedano 792 mieszkania, a wprowadzono 695. Dane wskazują na wzrastającą
  z miesiąca na miesiąc sprzedaż, ale ilość wprowadzanych mieszkań jest wciąż mniejsza. Czy kurcząca się oferta mieszkań spowoduje wyścig po mieszkanie po uruchomieniu programu? Duży popyt może wymusić na klientach szybkie decyzje oraz brak możliwości rezerwacji.
 1. Na wrocławskim rynku na początku stycznia w ofercie dostępnych było 7380 szt. mieszkań, a teraz jest już ich tylko 6650. Program rządowy jeszcze nie został uruchomiony, a widoczne jest duże ożywienie, które przełoży się na ogromny wzrost popytu od lipca, ze względu na wzrost zdolności kredytowej, ale także na obniżenie raty kredytu, co pozwoli wielu osobom na zakup własnego mieszkania.
 1. Widoczny jest wzrost cen nieruchomości, w samym Wrocławiu:
 • Średnia cena mieszkań nowo wprowadzonych (czyli takich, które będą gotowe do wprowadzenia się za około 2 lata) wynosi 12 088 zł;
 • Średnia cena wszystkich mieszkań w ofercie wynosi 11 272 zł;
 • Średnia cena transakcyjna (sprzedane mieszkania) wynosi 11 388 zł – jest to średnia dla całego Wrocławia oraz okolic. Wskazuje to na wzrost cen nie tylko w centrum, ale również w dalszych lokalizacjach.

Źródło: Rynekpierwotny.pl

Wniosek: Skoro popyt jest wysoki, a podaż maleje, to ceny na rynku nieruchomości wzrastają.

 1. Oferty na rynku najmu zmalały drastycznie po rozpoczęciu wojny w Ukrainie. Obecny powrót liczby ogłoszeń do poziomu sprzed wojny sygnalizuje, że popyt nareszcie został zaspokojony, a podaż zaczyna przeważać nad popytem. Stawki najmu we Wrocławiu wzrosły o 31% rok do roku. Według autorów analiz Expandera oraz Rentier.io rentowność inwestycji na wynajem wynosi średnio 5.9 % netto w samym Wrocławiu.

Nie odwlekaj decyzji o zakupie mieszkania!

Przygotowaliśmy specjalną ofertę, dzięki której zyskasz gwarancję ceny oraz swobodny wybór do czasu uzyskania finansowania. Wybierz mieszkanie i podpisz umowę rezerwacyjną bez ryzyka! Nasz doradca kredytowy pomoże w uzyskaniu finansowania, skompletowaniu dokumentów, wyjaśni  warunki otrzymania kredytu hipotecznego oraz programu Bezpieczny Kredyt 2%.

Sprawdź: https://rafin-developer.pl/program-bezpieczny-kredyt/

 

Porównywarka mieszkań

Pomyślnie mieszkanie o numerze:

Formularz usterkowy

1
Krok 1
2
Krok 2
3
Krok 3
Zakres usterki:*
Czy są Państwo w stanie wskazać źródło wilgoci?*
Czy instalacja w lokalu była przerabiana?*
Czy zgłoszenie o problemie z wentylacją zostało przekazane do Zarządcy nieruchomości?*
Czy dokonywali Państwo zmian w instalacji?*
Czy dokonywali Państwo zmian w oryginalnej instalacji elektrycznej lokalu?*
Czego dotyczy zgłoszenie?*
Czego dotyczy zgłoszenie?*
Czy zmieniali Państwo położenie lub demontowali domofon w mieszkaniu?*
Czy sprawdzili Państwo tablicę bezpiecznikową w mieszkaniu jak i w rozdzielni elektrycznej?*
Czy próbowali Państwo w tym miejscu podłączyć inne urządzenie?*
Czy wybicie bezpiecznika jest spowodowane podłączeniem urządzenia do gniazdka/wypustu elektrycznego?*
Czy próbowali Państwo w tym miejscu podłączyć inne urządzenie?*
Czy dokonywali Państwo zmian w oryginalnej instalacji wodno-kanalizacyjnej lub CO w lokalu?*
Czego dotyczy zgłoszenie?*
Czego dotyczy zgłoszenie?*
Czy grzejniki zostały odpowietrzone, a otwór zasilający otwarty?*
Czego dotyczy zgłoszenie?*

Skontaktuj się z nami