30 września 2022 r. o godzinie 17:00 w Pałacu Hatzfeldów, przy ulicy Wita Stwosza 30 we Wrocławiu, odbędzie się jubileuszowy wernisaż wystawy „Po Sztuce” organizowany przez Związek Polskich Artystów Plastyków. Miejsce planowanej ekspozycji wystawy nie jest przypadkowe, bowiem Pałac Hatzfeldów przez dziesięciolecia był miejscem pełniącym istotną rolę w kulturze i sztuce Wrocławia. Projekt będzie hołdem oddanym tradycji tego miejsca, a zarazem zapowiedzią nowego rozdziału w jego historii.
Głównym partnerem wydarzenia jest spółka Rafin, wrocławski deweloper i właściciel obiektu, który zgodził się go udostępnić na wystawę. Spółka Rafin jest na etapie projektowania i ma w planach odbudowę Pałacu Hatzfeldów oraz zaimplementowanie w nim funkcji hotelowej pod międzynarodową marką Autograph Collection sieci Marriott, o czym niedawno informowała wrocławian. Rewitalizacja obiektu rozpocznie się zaraz po zakończeniu odbudowy zabytkowego Hotelu Grand naprzeciwko Dworca Głównego PKP.
„Wyrażam ogromną dumę z hołdu dla tego obiektu. Cieszę się, że Pałac należący do spółki Rafin, jeszcze przed rozpoczęciem historycznej odbudowy może pełnić funkcję symbolicznego spoiwa w kanale komunikacji pomiędzy kulturą i sztuką, a mieszkańcami Wrocławia. Każda tego typu inicjatywa spotyka się z moim uznaniem i umacnia mnie w przekonaniu jakże wspaniałą historię dla przyszłych pokoleń napisze to miejsce, na mapie naszego Wrocławia” – podkreśla Paweł Rojek, prezes spółki Rafin.
Wystawa dostępna będzie bezpłatnie przez miesiąc – do 30 października. Zaprezentuje prace artystów środowiska wrocławskiego i dolnośląskiego. W wystawie uczestniczy 155 twórców- członków ZPAP. Celem jest ukazanie dorobku artystów plastyków, których twórczość na stałe związana jest z regionem i Wrocławiem. Organizatorzy tytułem i charakterem wystawy chcą demonstrować trwałą obecność oraz różnorodność sztuk plastycznych w mieście oraz nawiązać do historycznego znaczenia miejsca ekspozycji i jego długoletniej roli jako Galerii Biura Wystaw Artystycznych.
„Dla Okręgu Wrocławskiego Związku Polskich Artystów Plastyków jest to ostatni moment na uczczenie swojego jubileuszu 75-lecia, którego nie można było przygotować wcześniej w innych znaczących instytucjach kultury Wrocławia ze względu na panującą pandemię i jej późniejsze konsekwencje” – dodaje prezes Zarządu ZPAP prof. Kazimierz Pawlak