Zaproszenie złożone przez Zarząd Okręgu Wrocławskiego Związku Polskich Artystów Plastyków zostało przyjęte z wielkim uznaniem przez Prezesa Zarządu Spółki Rafin. Udział w Komitecie Honorowym jest dużym wyróżnieniem. Jubileuszowa Wystawa Okręgu pt. ,,Po sztuce” odbędzie się z końcem września. Miejscem planowanej ekspozycji jest Pałac Hatzfeldów, który przez dziesięciolecia pełnił istotną rolę w kulturze i sztuce Wrocławia. Projekt będzie hołdem oddanym tradycji tego miejsca, a zarazem zapowiedzią nowego rozdziału w jego historii.
Pałac powstał na początku XVIII wieku i został przebudowany około 1770 roku. Budowę nowej siedziby księcia Franza Philippa Adriana von Hatzfelda nadzorował Carl Gotthard Langhans, architekt znany m.in. jako twórca Bramy Brandenburskiej. Za ważny zabytek uważano Pałac Hatzfeldów, wzniesiono go w stylu wczesnego klasycyzmu i neorenesansu. Prekursorskie dzieło zostało zniszczone podczas oblężenia Festung Breslau. Niemcy rozebrali górne piętra budynku, ponieważ chcieli oczyścili linię strzału dla pobliskiej artylerii przeciwlotniczej. Fasada budynku runęła w 1946 roku.
Obecnie pozostałość siedziby książęcej rodziny Hatzfeldów, zaadaptowana po zniszczeniach z czasu II wojny światowej przez Edmunda Małachowicza na siedzibę galerii Awangarda, wymaga rekonstrukcji i przywrócenia jej blasku z czasów historycznej świetności.
Rafin Sp. z o.o. ze szczególnym pietyzmem i troską o historię tego zabytku odtworzy historyczny Pałac.
„Naszym celem jest odbudowa Pałacu Hatzweldów przy zachowaniu kluczowych parametrów pierwowzoru pozwalających na zaimplementowanie w obiekcie funkcji hotelowej. Rewitalizacja Pałacu Hatzfeldów, unikalna ze względu na jego wartość historyczną, architekturę oraz lokalizację wymaga szczególnego, nacechowanego pietyzmem podejścia.” – podkreśla Paweł Rojek, prezes spółki Rafin
Zapraszamy do zapoznania się z artykułem kliknij tutaj.