Aktualna sytuacja na rynku nieruchomości – luty 2024 r.

Mimo zakończenia programu Bezpieczny Kredyt 2%, chętnych na zakup mieszkań nie brakuje. W lutym na 7 największych rynkach w Polsce deweloperzy sprzedali 4,6 tys. lokali, co oznacza wzrost o 9% w porównaniu z poprzednim miesiącem i 17% w porównaniu z rokiem ubiegłym. W lutym deweloperzy wprowadzili do sprzedaży 4,7 tys. nowych lokali. Choć nie był to rekordowy wynik w skali ostatnich 12 miesięcy, to widać wyraźną poprawę w większości miast.

Zapraszamy do zapoznania się z najnowszą sytuacją na rynku nieruchomości:

Widoczna jest kontynuacja wzrostu cen, zwłaszcza w Krakowie (2%), Trójmieście (3%), oraz 1% w Poznaniu, Łodzi i Wrocławiu. W Krakowie cena za metr kwadratowy przekroczyła 16 tysięcy złotych, a w Trójmieście 15 tysięcy złotych. Trójmiasto nadal zaskakuje. Warto przypomnieć, że pod koniec zeszłego roku średnia cena metra kwadratowego mieszkań oferowanych przez deweloperów w Trójmieście gwałtownie wzrosła. Choć styczeń przyniósł spadek średniej ceny, to już w lutym odnotowano kolejny wzrost. To dowodzi, jak istotne jest, jakie nieruchomości trafiają na rynek.

Cena metra kwadratowego mieszkań we Wrocławiu pozostała stabilna w grudniu i styczniu, sugerując możliwą stabilizację cen. Niestety, w lutym odnotowano 1% wzrost, głównie z powodu wprowadzenia droższych mieszkań do oferty. Natomiast w Warszawie zaobserwowano odwrotną tendencję. W styczniu deweloperzy wprowadzili na rynek głównie drogie mieszkania, natomiast w lutym dominował segment popularny.

Odsetek mieszkań w cenie powyżej 12 tysięcy złotych za metr wzrósł z 15% do 26%. W Warszawie niemalże zniknęły z rynku mieszkania dostępne za mniej niż 9 tysięcy złotych za metr kwadratowy. Natomiast w Krakowie 53% mieszkań kosztuje więcej niż 15 tysięcy złotych za metr, co oznacza wzrost z 48% sprzed dwóch miesięcy.

Sytuacja na rynku wtórnym również nie napawa optymizmem, gdyż w lutym ceny mieszkań oferowanych na tym rynku nadal rosły. Według danych portalu GetHome.pl, w Warszawie, Wrocławiu i Łodzi średnia cena metra kwadratowego wzrosła o 1% w ciągu miesiąca, natomiast w Krakowie o 2%, w Poznaniu o 3%, a w miastach Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii nawet o 5%. To właśnie ta konurbacja wyznacza tegoroczny trend wzrostu cen, gdzie w ciągu dwóch miesięcy średnia cena metra kwadratowego podskoczyła aż o 7%.

Mimo ogólnie stabilnej sprzedaży i odbudowy oferty, sytuacja na głównych polskich rynkach jest zróżnicowana. Wrocław odnotował znaczący wzrost liczby sprzedanych lokali deweloperskich w lutym, osiągając najwyższy wynik od września 2023 roku, pomimo mniejszej liczby nowych wprowadzeń na rynek. Poznań zaskakująco uplasował się na drugim miejscu pod względem liczby wprowadzonych do sprzedaży lokali deweloperskich, wyprzedzając nawet Warszawę. Natomiast w Krakowie obserwuje się spadek aktywności deweloperskiej od początku roku, co może wynikać z niewystarczającej liczby ofert na potrzeby dużego rynku, choć poziom sprzedaży wciąż nie jest imponujący.

Analizując powyższe wyniki, pojawia się pytanie, czy obecnie warto dokonać zakupu mieszkania, czy może lepiej poczekać na “lepsze czasy”.

Niestety nie mamy dobrych wiadomości dla tych, którzy rozważając zakup mieszkania, czekają na spadki cen. Wnioski z analizy cen mieszkań w inwestycjach deweloperskich wprowadzanych do sprzedaży w lutym w największych polskich miastach są jednoznaczne. Na wszystkich analizowanych rynkach mieszkania we wprowadzonych w lutym projektach były droższe od tych, które były już oferowane. Zmiana warunków technicznych, której wejście w życie w 2024 roku jest przesądzone, będzie niestety sprzyjała dalszym wzrostom. – Katarzyna Kuniewicz, dyrektorka badań Otodom Analytics

Porównywarka mieszkań

Pomyślnie mieszkanie o numerze:

Formularz usterkowy

1
Krok 1
2
Krok 2
3
Krok 3
Zakres usterki:*
Czy są Państwo w stanie wskazać źródło wilgoci?*
Czy instalacja w lokalu była przerabiana?*
Czy zgłoszenie o problemie z wentylacją zostało przekazane do Zarządcy nieruchomości?*
Czy dokonywali Państwo zmian w instalacji?*
Czy dokonywali Państwo zmian w oryginalnej instalacji elektrycznej lokalu?*
Czego dotyczy zgłoszenie?*
Czego dotyczy zgłoszenie?*
Czy zmieniali Państwo położenie lub demontowali domofon w mieszkaniu?*
Czy sprawdzili Państwo tablicę bezpiecznikową w mieszkaniu jak i w rozdzielni elektrycznej?*
Czy próbowali Państwo w tym miejscu podłączyć inne urządzenie?*
Czy wybicie bezpiecznika jest spowodowane podłączeniem urządzenia do gniazdka/wypustu elektrycznego?*
Czy próbowali Państwo w tym miejscu podłączyć inne urządzenie?*
Czy dokonywali Państwo zmian w oryginalnej instalacji wodno-kanalizacyjnej lub CO w lokalu?*
Czego dotyczy zgłoszenie?*
Czego dotyczy zgłoszenie?*
Czy grzejniki zostały odpowietrzone, a otwór zasilający otwarty?*
Czego dotyczy zgłoszenie?*

Skontaktuj się z nami