Aktualna sytuacja na rynku nieruchomości – listopad 2023 r.

Program Bezpieczny Kredyt 2% w bardzo istotny sposób wpłynął na sprzedaż mieszkań zarówno na rynku pierwotnym, jak i rynku wtórnym. Wprowadzenie go  przyczyniło się do znacznego wzrostu cen nieruchomości – od grudnia 2022 r. (moment, w którym zapowiedziano Bezpieczny Kredyt 2%) do października zanotowano wzrost o 18%, przekraczając 16 000 zł za metr kwadratowy! Wzmożony popyt na rynku skutkował niepokojącym tempem sprzedaży, a oferta nie nadążała za zapotrzebowaniem.

W listopadzie 2023 roku deweloperzy działający  na 7 głównych rynkach wprowadzili do sprzedaży 6,4 tys. mieszkań. To o 20% więcej niż w październiku i ponad 200% więcej niż w lutym, kiedy odnotowano najniższy poziom nowej podaży mieszkań w tym roku. To już trzeci z rzędu miesiąc, w którym liczba nowych ofert zanotowała wzrost. Równocześnie w listopadzie sprzedaż mieszkań deweloperskich nieznacznie wyhamowała, spadając poniżej poziomu 5 tys. , jednak dynamika wzrostu podaży mieszkań nadal pozostaje znacząca.

Zapraszamy do zapoznania się z najnowszą sytuacją na rynku nieruchomości:

1. Wprowadzenie do oferty większej ilości mieszkań nie spowodowało wyhamowania wzrostu cen mieszkań. Tym razem Wrocław był jedyną metropolią, w której średnia cena metra kwadratowego w ofercie firm deweloperskich utrzymała poziom z poprzedniego miesiąca. Najwyższy wzrost cen widoczny był w Poznaniu – 5% oraz Aglomeracji Katowickiej ( miasta wchodzące w skład Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii) – 6%. W dalszym ciągu istotną dla nabywców i inwestorów kwestią będzie monitorowanie tej dynamiki, aby trafnie ocenić perspektywy rynku nieruchomości w najbliższej przyszłości.

2. W listopadzie 2023 roku średnia cena mieszkań we Wrocławiu wyniosła 13 083 zł za metr kwadratowy. To oznacza brak zmiany w porównaniu do ubiegłego miesiąca. Ciekawym zjawiskiem jest jednoczesny wzrost liczby dostępnych lokali na sprzedaż. Pod koniec listopada wrocławscy deweloperzy mieli w swojej ofercie dokładnie 4 709 nowych mieszkań, co stanowi wzrost o 103 jednostki w porównaniu z październikiem.

Dodatkowo, rynek wtórny we Wrocławiu zanotował wzrost cen mieszkań w porównaniu z poprzednim miesiącem.

3. Chociaż liczba wniosków o kredyty mieszkaniowe w listopadzie była mniejsza niż w październiku, to prawdopodobnie okaże się, że udzielonych zostało więcej. Jest to głównie rezultat ogromnej popularności programu “Bezpieczny Kredyt 2%”. Zainteresowanie tym przygotowanym przez państwo programem jest tak duże, że potencjalni kredytobiorcy muszą oczekiwać na decyzję banku nawet przez dwa, a czasami nawet trzy miesiące – wyjaśnia Marek Wielgo, ekspert portali RynekPierwotny.pl i GetHome.pl.

Sprzedaż mieszkań w listopadzie nieznacznie spadła w porównaniu do października. Niemniej jednak, zważając na wzrost liczby rezerwacji nowych mieszkań, można przypuszczać, że w nadchodzących miesiącach popyt nadal będzie utrzymywał się na wysokim poziomie. W listopadzie zarezerwowano 2,8 tys. mieszkań u deweloperów, co oznacza wzrost o 72% w porównaniu do analogicznego okresu z poprzedniego roku. Na koniec listopada na siedmiu głównych rynkach dostępnych było łącznie 8,7 tys. rezerwacji. Ostatni raz podobne wartości odnotowano w połowie 2021 roku. To z kolei sugeruje, że obniżki cen są mało prawdopodobne.

Zgodnie z najnowszymi danymi Otodom Analytics, w listopadzie 2023 roku średnia cena metra kwadratowego mieszkania wynosiła średnio 16,2 tys. zł w Warszawie, 14,7 tys. zł w Krakowie i Trójmieście, 13,1 tys. zł we Wrocławiu, 12,3 tys. zł w Poznaniu, 11,6 tys. zł w Katowicach, aż do ponad 9 tys. zł w Łodzi.

Pod względem rocznym, liderem wzrostów cen pozostaje Kraków (+23%). Z kolei najmniejszy wzrost, o niecałe 10%, odnotowano w Katowicach. Czego możemy się spodziewać w grudniu i w kolejnych miesiącach po nowym roku? Jedni uważają, że możliwe są spadki cen, jeśli program BK2% nie będzie kontynuowany, inni są zdania, że ceny pozostaną na obecnym poziomie, a rynek wróci do równowagi, czyli wzrost cen nieruchomości wyniesie 1-2% w ujęciu rocznym.

Porównywarka mieszkań

Pomyślnie mieszkanie o numerze:

Formularz usterkowy

1
Krok 1
2
Krok 2
3
Krok 3
Zakres usterki:*
Czy są Państwo w stanie wskazać źródło wilgoci?*
Czy instalacja w lokalu była przerabiana?*
Czy zgłoszenie o problemie z wentylacją zostało przekazane do Zarządcy nieruchomości?*
Czy dokonywali Państwo zmian w instalacji?*
Czy dokonywali Państwo zmian w oryginalnej instalacji elektrycznej lokalu?*
Czego dotyczy zgłoszenie?*
Czego dotyczy zgłoszenie?*
Czy zmieniali Państwo położenie lub demontowali domofon w mieszkaniu?*
Czy sprawdzili Państwo tablicę bezpiecznikową w mieszkaniu jak i w rozdzielni elektrycznej?*
Czy próbowali Państwo w tym miejscu podłączyć inne urządzenie?*
Czy wybicie bezpiecznika jest spowodowane podłączeniem urządzenia do gniazdka/wypustu elektrycznego?*
Czy próbowali Państwo w tym miejscu podłączyć inne urządzenie?*
Czy dokonywali Państwo zmian w oryginalnej instalacji wodno-kanalizacyjnej lub CO w lokalu?*
Czego dotyczy zgłoszenie?*
Czego dotyczy zgłoszenie?*
Czy grzejniki zostały odpowietrzone, a otwór zasilający otwarty?*
Czego dotyczy zgłoszenie?*

Skontaktuj się z nami