Aktualna sytuacja na rynku nieruchomości – wrzesień 2023 r.

Ceny transakcyjne w sierpniu przeszły prawdziwą rewolucję! W zaledwie jednym miesiącu ceny ofertowe mieszkań wzrosły średnio o niemal 2%, a od stycznia tego roku aż o ponad 9%! To znaczący skok, biorąc pod uwagę, że zazwyczaj wzrost wartości nieruchomości w ciągu roku utrzymuje się na poziomie 1-2%.

W perspektywie całego roku analitycy polskiego banku prognozują wyraźny wzrost średnich cen transakcyjnych. Wcześniej zakładali oni stabilizację cen na przełomie roku 2022 i 2023, jednakże nie przewidzieli wpływu rządowego programu Pierwsze Mieszkanie na pobudzenie popytu. Jak zatem kształtuje się obecnie sytuacja na rynku nieruchomości?

Zapraszamy do zapoznania się z najnowszą sytuacją na rynku nieruchomości:

1. Po raz kolejny dane wskazują na znaczący wzrost sprzedaży na siedmiu największych rynkach nieruchomości w Polsce. We wrześniu odnotowano sprzedaż około 5400 lokali, przy jednoczesnym wprowadzeniu do oferty zaledwie 4 tysięcy nowych. Choć zanotowano wyraźny wzrost wprowadzeń, wynoszący 34% w porównaniu do sierpnia, trudno jest zniwelować rosnącą przepaść między popytem a podażą.

Od początku roku deweloperzy zdołali sprzedać prawie 13 tysięcy mieszkań więcej, niż wprowadzili do oferty. Warto zauważyć, że napędzany Bezpiecznym Kredytem 2%  popyt absorbuje oferty także z rynku wtórnego. Ta sytuacja kieruje uwagę na istniejące wyzwania związane z dostępnością mieszkań i zdolnością rynku, aby zaspokoić rosnące zapotrzebowanie.

2. Obserwujemy ciągły wzrost cen, który jest nienaturalny i wynika z sytuacji na rynku nieruchomości. Obecnie średnie ceny mieszkań na rynku deweloperskim prezentują się następująco: 15 tys. zł/m2 w Warszawie, 14,4 tys. zł/m2 w Krakowie, 13,4 tys. zł/m2 w Gdańsku, 12,4 tys. zł/m2 we Wrocławiu, 11,7 tys. zł/m2 w Poznaniu, 11,0 tys. zł/m2 w Katowicach oraz 9,2 tys. zł/m2 w Łodzi.

Warto zauważyć, że ten stały wzrost cen może być efektem dynamicznych zmian na rynku, co z kolei może wpływać na dostępność nieruchomości dla przeciętnego nabywcy. Sytuacja ta zmusza do zastanowienia się nad mechanizmami regulacyjnymi, które mogłyby skutecznie zarządzać tym trwającym wzrostem cen mieszkań.

3. Ograniczona ilość dostępnych mieszkań, zwłaszcza gotowych do zamieszkania, przyspiesza proces podejmowania decyzji zakupowej. Wyraźny brak mniejszych mieszkań staje się szczególnie widoczny we Wrocławiu. Dodatkowo, oferta mieszkań spełniających kryteria programu Bezpieczny Kredyt 2% również systematycznie maleje z dnia na dzień.

Ten stan rzeczy sugeruje, że nieruchomości są przedmiotem intensywnego zainteresowania ze strony kupujących, co z kolei generuje presję na rynek.

4. Średnia cena za metr kwadratowy mieszkania we Wrocławiu w ciągu ostatniego miesiąca wzrosła z 12 848 zł do 13 013 zł za metr kwadratowy, czyli aż o 1% w zaledwie 30 dni! Sytuacja na rynku pierwotnym nadal charakteryzuje się intensywnym wzrostem cen. Deweloperzy nie tylko podnoszą ceny nieruchomości, ale także najtańsze oferty szybko znikają z rynku. Marek Wielgo, ekspert portali RynekPierwotny.pl i GetHome.pl, zauważa: “Te mieszkania, które pozostają w ofercie, stają się coraz droższe”. To świadczy o trwającym szaleństwie cenowym, które wpływa na warunki zakupu nieruchomości.

Nie odwlekaj decyzji o zakupie mieszkania!

W ramach naszej oferty dostępne są zarówno GOTOWE  mieszkania, jak i mieszkania w trakcie budowy, dostępne w trzech atrakcyjnych lokalizacjach: Miasto Ogród – Karłowice, Wybrzeże Reymonta – Śródmieście oraz Partynice House – Krzyki, Partynice. Wybrane mieszkania kwalifikują się do Bezpiecznego Kredytu 2%.

SPRAWDŹ

Porównywarka mieszkań

Pomyślnie mieszkanie o numerze:

Formularz usterkowy

1
Krok 1
2
Krok 2
3
Krok 3
Zakres usterki:*
Czy są Państwo w stanie wskazać źródło wilgoci?*
Czy instalacja w lokalu była przerabiana?*
Czy zgłoszenie o problemie z wentylacją zostało przekazane do Zarządcy nieruchomości?*
Czy dokonywali Państwo zmian w instalacji?*
Czy dokonywali Państwo zmian w oryginalnej instalacji elektrycznej lokalu?*
Czego dotyczy zgłoszenie?*
Czego dotyczy zgłoszenie?*
Czy zmieniali Państwo położenie lub demontowali domofon w mieszkaniu?*
Czy sprawdzili Państwo tablicę bezpiecznikową w mieszkaniu jak i w rozdzielni elektrycznej?*
Czy próbowali Państwo w tym miejscu podłączyć inne urządzenie?*
Czy wybicie bezpiecznika jest spowodowane podłączeniem urządzenia do gniazdka/wypustu elektrycznego?*
Czy próbowali Państwo w tym miejscu podłączyć inne urządzenie?*
Czy dokonywali Państwo zmian w oryginalnej instalacji wodno-kanalizacyjnej lub CO w lokalu?*
Czego dotyczy zgłoszenie?*
Czego dotyczy zgłoszenie?*
Czy grzejniki zostały odpowietrzone, a otwór zasilający otwarty?*
Czego dotyczy zgłoszenie?*

Skontaktuj się z nami