Aktualna sytuacja na rynku nieruchomości

Aktualna sytuacja na rynku nieruchomości

Na rynku nieruchomości widoczne jest ożywienie, które wynika z kilku czynników. Decyzja Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) o złagodzeniu kryteriów oceny zdolności kredytowej umożliwiła tym, którzy już wcześniej byli zainteresowani zakupem mieszkania, skorzystanie z kredytu.

 

Kolejnym istotnym elementem, który zaktywizował popyt jest zapowiedź rządowego programu “Bezpieczny Kredyt 2%“. Umożliwi on znacznej części naszego społeczeństwa zakup mieszkania z gwarancją niskiej raty przez pierwsze 10 lat. Te pozytywne czynniki wpływają na wzrost popytu. Jednak dane zarówno z poprzednich kwartałów, jak i aktualne, wskazują na większą sprzedaż w porównaniu do liczby wprowadzanych na rynek mieszkań.

 

Zapraszamy do zapoznania się z najnowszymi danymi z rynku nieruchomości:

1. Na sześciu głównych rynkach: Warszawie, Krakowie, Wrocławiu, Trójmieście, Poznaniu i Łodzi, zauważalny jest znaczny wzrost sprzedaży. W porównaniu z poprzednim kwartałem sprzedaż wzrosła aż o 34%, co stanowi prawie 10% wzrost w porównaniu do ubiegłego roku.

2. Ceny mieszkań dostępnych na rynku pod koniec marca były wyższe o około 2-3% w porównaniu z poprzednim kwartałem. Inwestycja w nieruchomość stanowi świetne miejsce na ulokowanie swoich pieniędzy. Sprzedaż ruszyła, ale co z nowo wprowadzanymi inwestycjami? W tym przypadku widoczne jest wyraźne wyhamowanie, możliwe, że część inwestycji zostanie uruchomiona wraz z programem planowanym na lipiec. Jednak czy będzie to wystarczające, aby zaspokoić rosnący popyt? Wysoki popyt oraz niska podaż może skłonić klientów do podejmowania szybkich decyzji oraz ograniczyć możliwość rezerwacji.

3. Wrocław odnotował imponujący wzrost sprzedaży o 35% w porównaniu do poprzedniego kwartału i wykazuje wyraźny trend wzrostowy. Niestety, zanotowano drugi najniższy w historii poziom wprowadzanych mieszkań, wynoszący jedynie 1100, co stanowi kolejny spadek o 20% w porównaniu do poprzedniego roku. Takie dane sugerują, że oferta nieruchomości wkrótce znacząco się zmniejszy i będzie mocno ograniczona dla potencjalnych kupujących. Przykładem tego trendu jest sprzedaż 688 mieszkań w kwietniu, przy jednoczesnym wprowadzeniu na rynek tylko 512 mieszkań.

4. Według danych GUS, w ciągu ostatnich 6 miesięcy uzyskano 3352 pozwolenia na budowę mieszkań deweloperskich, z czego 1713 zostało już wprowadzonych na rynek. Pozostaje więc około 1600 mieszkań, które wkrótce będą dostępne do sprzedaży. Jednak popyt na nieruchomości jest tak wysoki, że ta liczba stanowi jedynie niewielką część potrzeb rynku. Można powiedzieć, że to jak kropla w morzu w porównaniu z zapotrzebowaniem. Potwierdzeniem tego trendu są dane pochodzące z popularnego portalu Otodom. Wskazują one na ciągły spadek liczby dostępnych mieszkań zarówno na rynku wtórnym, jak i pierwotnym, osiągając rekordowo niski poziom wynoszący 10,5 tysiąca.

Źródło: Otodom

5. Jak kształtują się średnie ceny mieszkań we Wrocławiu? Ceny mieszkań wprowadzanych na rynek standardowo przeszły znaczącą korektę i zbliżyły się do cen transakcyjnych. Jest to prawdopodobnie związane z wprowadzeniem tańszych projektów w lokalizacjach bardziej oddalonych od centrum, ze względu na ograniczoną dostępność gruntów lub celowym wprowadzaniem najtańszych mieszkań w ramach programu Bezpieczny Kredyt.

Nie odwlekaj decyzji o zakupie mieszkania!

Przygotowaliśmy specjalną ofertę, dzięki której zyskasz gwarancję ceny oraz swobodny wybór do czasu uzyskania finansowania. Wybierz mieszkanie i podpisz umowę rezerwacyjną bez ryzyka! Nasz doradca kredytowy pomoże w uzyskaniu finansowania, skompletowaniu dokumentów, wyjaśni  warunki otrzymania kredytu hipotecznego oraz programu Bezpieczny Kredyt 2%.

Sprawdź: https://rafin-developer.pl/program-bezpieczny-kredyt/

 

Porównywarka mieszkań

Pomyślnie mieszkanie o numerze:

Formularz usterkowy

1
Krok 1
2
Krok 2
3
Krok 3
Zakres usterki:*
Czy są Państwo w stanie wskazać źródło wilgoci?*
Czy instalacja w lokalu była przerabiana?*
Czy zgłoszenie o problemie z wentylacją zostało przekazane do Zarządcy nieruchomości?*
Czy dokonywali Państwo zmian w instalacji?*
Czy dokonywali Państwo zmian w oryginalnej instalacji elektrycznej lokalu?*
Czego dotyczy zgłoszenie?*
Czego dotyczy zgłoszenie?*
Czy zmieniali Państwo położenie lub demontowali domofon w mieszkaniu?*
Czy sprawdzili Państwo tablicę bezpiecznikową w mieszkaniu jak i w rozdzielni elektrycznej?*
Czy próbowali Państwo w tym miejscu podłączyć inne urządzenie?*
Czy wybicie bezpiecznika jest spowodowane podłączeniem urządzenia do gniazdka/wypustu elektrycznego?*
Czy próbowali Państwo w tym miejscu podłączyć inne urządzenie?*
Czy dokonywali Państwo zmian w oryginalnej instalacji wodno-kanalizacyjnej lub CO w lokalu?*
Czego dotyczy zgłoszenie?*
Czego dotyczy zgłoszenie?*
Czy grzejniki zostały odpowietrzone, a otwór zasilający otwarty?*
Czego dotyczy zgłoszenie?*

Skontaktuj się z nami