Wrocławski rynek nieruchomości nie przestaje zaskakiwać.

Wrocławski rynek nieruchomości nie przestaje zaskakiwać.

 

Aktualne dane za 4 kwartał 2022 pokazują, że oferta nowo wprowadzanych mieszkań we Wrocławiu przez deweloperów kurczy się. Deweloperzy sprzedali prawie 1300 mieszkań, ale wprowadzili tylko niecałe 1000 szt. Tym samym – w tak trudnym czasie –  sprzedaliśmy więcej niż to, co wprowadziliśmy do sprzedaży.

 

WAŻNE!!

We Wrocławiu dostępnych jest  TYLKO 285 GOTOWYCH 2-pokojowych mieszkań  (czyli takich, które kupujemy i wprowadzamy się lub od razu wynajmujemy), a przecież mieszkania 2 pokojowe to te które najczęściej są wybierane! Jest to oficjalna oferta na portalu Rynekpierwotny.pl oraz na stronach deweloperów, którą każdy może zweryfikować. Dla przykładu w samej inwestycji Miasto Ogród Karłowice dostępnych jest już tylko 19 gotowych mieszkań 2 pokojowych. Czy w milionowym mieście jakim jest Wrocław takie liczby pokryją zapotrzebowanie?

 

Sprzedaż wzrosła o 10% kwartał do kwartału, co jest pierwszym pozytywnym wynikiem i wskazuje na wyraźną aktywność popytu – tylko w Rafin Developer odnotowaliśmy 100% wzrost zapytań w styczniu 2023 w porównaniu ze średnią zapytań za rok 2022. Czy wyczuwalne zainteresowanie klientów – w większości gotówkowych – może spowodować  obniżenie cen?  Dane pokazują, że cena tych sprzedanych mieszkań wzrosła z 9 900 PLN na 11 100 PLN / mkw w ciągu 3 kwartałów, co daje realny 13% wzrost!!

W tak trudnej sytuacji jak: inflacja, wzrost stóp procentowych, ograniczenie dostępności kredytów, wojna w Ukrainie, wzrost cen energii i gazu, itp. Prognozowano, że ceny znacząco spadną, ale tak się nie stało. Podobnie jak w okresie pandemii…

 

Co wpłynie teraz na wrocławski rynek?

  • O 30% mniej rozpoczętych budów oraz wiele wstrzymanych w 2022, czyli mniej mieszkań za 2 lata.
  • Program ,,Pierwsze Mieszkanie” z kredytem oprocentowanym na 2%, czyli uruchomienie wstrzymanej w okresie kilku miesięcy części społeczeństwa, która chciała zakupić małe mieszkania do 500-600 tys. – najczęściej 2 pokojowe i najlepiej gotowe, aby szybko zaoszczędzić na drogim wynajmie.
  • Widmo podatku od czynności cywilnoprawnych w wysokości 6% przy zakupie 6 mieszkania, czyli przyśpieszenie decyzji klientów gotówkowych lub kupujących pod wynajem, znowu głównie mieszkania gotowe, które mogą zacząć zarabiać w dobie szalejącej inflacji.

 

Dlaczego popyt wcześniej się zatrzymał?

Sytuacja na rynku nieruchomości uległa zmianie, nie dlatego, że ludzie nagle odeszli od pomysłu zakupu mieszkania, ale dlatego, że nie mogli dostać kredytu. Na planszy zostali klienci gotówkowi, którzy mogli pozwolić sobie na większe negocjacje i wybieranie mieszkań np. pod inwestycję – najczęściej są to kawalerki i mieszkania 2 pokojowe.

 

Dlaczego zauważamy wzrost zainteresowania ?

Na styczniowy wzrost zainteresowania miało wpływ kilka czynników. Jednym z nich na pewno są wysokie ceny najmu, które wzrosły w momencie rozpoczęcia wojny i masowego napływu uchodźców. Jeśli za wynajem 2 pokojowego mieszkania trzeba zapłacić 3-4 tysiące, to dlaczego nie przeznaczać tej kwoty na spłatę kredytu własnego mieszkania, tym bardziej że za chwilę może być ona o połowę niższa, czyli oficjalna zapowiedź rządowego programu ,,Pierwsze Mieszkanie”. Zakłada on atrakcyjny kredyt oprocentowany na 2% oraz możliwość połączenia tego planu z programem ,,Kredyt bez wkładu własnego”. Jeśli program się pojawi, uruchomi to bardzo dużą część społeczeństwa, która z zakupem się wstrzymała od wielu miesięcy.  

Dane pokazują wyraźnie, że w 2022 roku w samym Wrocławiu ponad 4000 osób nie mogło kupić mieszkania. Każda z tych osób zmuszona jest do korzystania z drogiego najmu i czeka na możliwość zakupu w programie Pierwsze Mieszkanie na preferencyjnych warunkach. Te osoby już w styczniu zaczęły odwiedzać biura sprzedaży i wygenerowały wspomniany 100% wzrost zainteresowania.

 

Dlaczego jest mniej budów i jakie ma to konsekwencje?

Mniejsza ilość budów (mniej  o 30% rozpoczynanych budów oraz wiele wstrzymanych) spowodowana jest długim spadkiem popytu. Rynek dąży do równowagi, dlatego podaż jest dostosowywana do popytu, jeśli do dziś ponad 4000 osób nie mogło wziąć kredytu na zakup, to deweloperzy także postanowili poczekać. Drugim elementem jest to, że bez sprzedaży mieszkań nie każdy deweloper może pozwolić sobie na budowę kolejnych inwestycji. Jeśli sytuacja z kredytami ulegnie zmianie i popyt masowo wzrośnie to nastąpi sytuacja, w której zabraknie mieszkań i nawet te, których budowy wystartują i zakończą się po około 2 latach, mogą nie wystarczyć.

 

Projekt ustawy o ograniczeniach w nabywaniu lokali mieszkalnych.

Rząd chce wprowadzić podatek od czynności cywilnoprawnych w wysokości 6% przy zakupie szóstego mieszkania. “Projekt stanowi odpowiedź na problem tzw. „hurtowych” zakupów lokali mieszkalnych, które mogą ograniczać dostęp do nabywania lokali służących zaspokajaniu własnych potrzeb mieszkaniowych przez osoby fizyczne” – powiedział minister Buda. Resort poinformował, że osoba posiadająca co najmniej 5 lokali mieszkalnych, z których co najmniej jeden kupiła w okresie ostatnich 12 miesięcy lub chcąca kupić więcej niż pięć lokali, nie będzie mogła nabyć więcej niż jeden lokal raz na rok. Jeśli rządowy program wejdzie w życie to inwestorzy będą mieli utrudnione zadanie, dlatego zauważalne jest, że teraz (kiedy dopiero pojawił się projekt) inwestorzy mocno się pobudzili i dokonują zakupów zanim wejdzie to w życie, a to spowoduje jeszcze większy deficyt najbardziej popularnych mieszkań 1 i 2 pokojowych.

POBIERZ ARTYKUŁ

Porównywarka mieszkań

Pomyślnie mieszkanie o numerze:

Formularz usterkowy

1
Krok 1
2
Krok 2
3
Krok 3
Zakres usterki:*
Czy są Państwo w stanie wskazać źródło wilgoci?*
Czy instalacja w lokalu była przerabiana?*
Czy zgłoszenie o problemie z wentylacją zostało przekazane do Zarządcy nieruchomości?*
Czy dokonywali Państwo zmian w instalacji?*
Czy dokonywali Państwo zmian w oryginalnej instalacji elektrycznej lokalu?*
Czego dotyczy zgłoszenie?*
Czego dotyczy zgłoszenie?*
Czy zmieniali Państwo położenie lub demontowali domofon w mieszkaniu?*
Czy sprawdzili Państwo tablicę bezpiecznikową w mieszkaniu jak i w rozdzielni elektrycznej?*
Czy próbowali Państwo w tym miejscu podłączyć inne urządzenie?*
Czy wybicie bezpiecznika jest spowodowane podłączeniem urządzenia do gniazdka/wypustu elektrycznego?*
Czy próbowali Państwo w tym miejscu podłączyć inne urządzenie?*
Czy dokonywali Państwo zmian w oryginalnej instalacji wodno-kanalizacyjnej lub CO w lokalu?*
Czego dotyczy zgłoszenie?*
Czego dotyczy zgłoszenie?*
Czy grzejniki zostały odpowietrzone, a otwór zasilający otwarty?*
Czego dotyczy zgłoszenie?*

Skontaktuj się z nami