Opublikowano | Aktualności


Wrocławscy deweloperzy mają obecnie do sprzedania około 9 tysięcy lokali, których ceny są coraz niższe. Rok 2013 wydaje się być idealnym czasem na zakup nowego i taniego mieszkania.

W ostatnich miesiącach na rynku nieruchomości nastąpiło wiele zmian. W kwietniu 2012 w zycie weszła tzw. ustawa deweloperska nakładająca na inwestora nowe zobowiązania, między innymi prowadzenie rachunku powierniczego dla klienta. Wiele firm starało się więc sprzedać lokale jeszcze przed rozpoczęciem obowiązywania nowych wymogów.

W roku 2012 kończył się także rządowy program „Rodzina na swoim”. Wiele firm i klientów chciało jeszcze skorzystać z jego wymogów, dlatego sporo lokali zostało sprzedanych w ostatnich miesiącach (koło czerwca na rynku wrocławskim było jeszcze dostępnych około 10 tysięcy). Ogólnie w 2012 roku sprzedano 5300 lokali, o 900 więcej niż w 2011.

Zasób mieszkaniowy w Polsce na przełomie XX i XXI wieku wzrósł ogólnie o 16.8%, z 10,7 mln lokali w roku 1988 do 12,5 mln w roku 2007. Najwięcej przybywało ich w dużych miastach. Potrzeby jednak nadal są ogromne, brakuje nadal około 2 mln mieszkań by były zaspokojone potrzeby wszystkich gospodarstw domowych, wiele lokali jest też w złym stanie. Deweloperzy starają się odpowiedzieć na te wyzwania

Obecna wrocławska oferta licząca około 9 tysięcy mieszkań zawiera zarówno lokale gotowe (koło 2200) jak i będące w budowie lub dopiero planowane. W związku z końcem rządowego programu deweloperzy oferują klientom wiele promocji, czasem pozostawiając wręcz cenę do negocjacji, przez co można dalej kupić naprawdę tanie mieszkanie.

W roku 2012 po raz pierwszy od lat można było kupić nieruchomość we Wrocławiu poniżej 4 tysięcy za 1 metr kwadratowy. W porównaniu do 2011 średnia cena spadła o 500 zł i wynosi obecnie około 5100 zł. W bieżącym roku przewidywany jest spadek co najmniej o dalsze 5-6%.
Rok 2013 wydaje się wiec być naprawdę dobrym czasem na kupno nowego i taniego mieszkania. Ofert jest dużo, więc klienci mogą wybierać i zastanowić się spokojnie jaka promocja jest najbardziej opłacalna.

Od następnego roku wchodzi natomiast w życie program „Mieszkania dla młodych” będący w pewnym sensie nowa wersją „Rodziny na swoim”. Zakłada on pomoc osobom decydującym się zaciągnąć kredyt mieszkaniowy. Jego beneficjenci muszą być w wieku do 35 lat, a wybrany lokal nie może być większy niż 75 metrów kwadratowych. Dopłata jest udzielana dla 50 m. Dla singli wynosi 10% wartości nieruchomości, a dla rodziny z dzieckiem do 15%. Dodatkowe 5% będzie przyznawane, jeśli w ciągu 5 lat urodzi się kolejne dziecko.