Opublikowano | Media o nas


(…) Wrocławianie poszukują większych mieszkań

– W strukturze sprzedanych mieszkań we Wrocławiu ponad 62 proc. zgłoszonych transakcji dotyczyło mieszkań o powierzchni 40-60 mkw., najczęściej 2-pokojowych. Wzrósł udział mieszkań o powierzchni powyżej 60 mkw. (do 25%), natomiast wyraźnie obniżył się udział mieszkań o powierzchni do 40 mkw. – mówi Piotr Wiak, wiceprezes zarządu ds. handlowych Rafin Developer.

– Liczba mieszkań, na budowę, których wydano pozwolenia, wzrosła o 23proc. (wynosi 3377 do końca trzeciego kwartału). Liczba mieszkań, których budowę rozpoczęto wzrosła o 25 proc. (wynosi 3586 do końca trzeciego kwartału), a liczba mieszkań oddanych do użytku w trzecim kwartale była o 55 proc. wyższa od zanotowanej przed rokiem – mówi Radosław Chwałczyński, prezes zarządu spółki Silkbau, która aktualnie buduje kilka większych inwestycji we Wrocławiu
Rok pod znakiem programu MdM

Od 2014 r. funkcjonuje rządowy program wspierania nabywania mieszkań Mieszkanie dla Młodych, który zastąpił poprzedni system wsparcia budownictwa Rodzina na Swoim. Od początku roku 2015 we Wrocławiu wpłynęło 1711 wniosków o dofinansowanie na łączną kwotę 40,8 mln zł. W trzecim kwartale 2015 r. złożono 414 wniosków o dofinansowanie na kwotę blisko 10 mln zł. Liczba wniosków była prawie trzykrotnie wyższa od złożonych w trzecim kwartale 2014 r.

– To rok pod znakiem programu MdM – sprzedano największą liczbę mieszkań z dopłatą rządową. Najniższe stopy procentowe warunkują najniższy kredyt, a także gwarantują najwyższe stopy zwrotu dla inwestorów kupujących mieszkania na wynajem – mówi Tomasz Bieńczyk właściciel firmy Global Money zajmującej się doradztwem kredytowym.

– Wzrosty limitów MDM z każdym kwartałem powodowały delikatne obniżki i dostosowanie cen umożliwiające pozyskanie klientów zainteresowanych zakupem lokum z dofinansowaniem rządowym. Tylko na wrocławskich Partynicach średnia cena transakcyjna wynosi 5804 zł, ale w związku z ogromnym zainteresowaniem MDM, obniżyliśmy ceny mieszkań – tylko do końca roku – do poziomu rządowego limitu 5243 zł/mkw – podkreśla Piotr Wiak.(…)

Czytaj więcej na:HTTP://WWW.WROCLAW.PL/CENY-MIESZKAN-WE-WROCLAWIU-W-2015-RANKING