Jak zmienią się ceny nieruchomości?

 

Jak mogą zmienić się ceny nieruchomości?

 

Sytuacja na rynku

Rynek nieruchomości to rynek bardzo dynamiczny, na którego wpływ ma wiele czynników. Ciężko jest więc przewidzieć konkretne wzrosty lub spadki cen nieruchomości, ale w aktualnych scenariuszach ekonomistów pojawiają się już tylko wzrosty i możliwe chwilowe wyhamowania. Czego można się spodziewać w najbliższym czasie? Czy czekać na zakup nieruchomości czy też próbować zakupić coś w tym okresie?

Ekspert HRE ocenił, że ceny mieszkań mogą jeszcze wzrosnąć i pod koniec tego roku mogą wynieść od 7 do 12 procent więcej niż w analogicznym okresie 2021 r. Biorąc pod uwagę aktualne tendencje w 2024 roku ceny mogą już być o 20% wyższe niż na początku 2022 roku.

Wzrost ceny za m2 we Wrocławiu

Zakup inwestycyjny

Można czekać i spróbować coś wynająć, ale i tu sytuacja nie wygląda za ciekawie. Oferty wynajmu znikają w chwile, a właściciele podnoszą stawki czynszów, podaż mieszkań jest niska, w ciągu roku skurczyła się o 56 proc. według danych portalu Nieruchomosci–online.pl. Sytuacja jest utrudniona, ponieważ zmniejszona ilość kredytów powoduje też spadek liczby budowanych mieszkań – może to skutkować w przyszłości ich niedoborem. ,,Oddala to nas od celu, jakim jest zaspokojenie potrzeb mieszkaniowych w Polsce” – Michał Cebula.

Na rynku dominują dziś klienci gotówkowi poszukujący mniejszych lokali na wynajem: dlatego w III kwartale najmocniej – w relacji do wcześniejszego – podrożały kawalerki, nawet o 7–8 proc.(pod uwagę branych było 18 największych miast w Polsce). Deweloperzy zmniejszają ilość inwestycji w odpowiedzi na popyt, ale także na utrudnione finansowanie nowych inwestycji oraz wysokie ceny materiałów budowlanych i koszty robót wykonawczych. Aktualnie do naszego kraju przybyło wiele osób uciekających przed wojną, część z nich zdecydowała się wrócić, ale duża część postanowiła zostać i tutaj zacząć wszystko od nowa. Te osoby również chcą wynajmować i kupować mieszkania. Niestety na chwilę obecną wysokie potrzeby mieszkaniowe nie są zaspokojone, a sektor budownictwa mieszkaniowego został wyhamowany.

Zmiana cen najmu w Polsce

Spekulacje na temat recesji i spadku cen mieszkań są mało prawdopodobne, ponieważ jeśli doszłoby do takiej sytuacji to spadki cen byłyby małe. Z czego to wynika? Na pewno duży wpływ na sytuację ma dwucyfrowa inflacja, która dalej wzrasta. Kolejnym elementem są gwałtowanie wzrastające czynsze najmów, wysokie koszty budowy i opłat eksploatacyjnych oraz problem z dostępnością materiałów.

Wnioski

Problemy z dostępem do mieszkań będą się powiększać. Programy rządowe nie biorą pod uwagę, że faktyczna cena nieruchomości jest dużo wyższa. Wiele osób po mimo wsparcia rządowego nie może znaleźć mieszkania w danym przedziale cenowym. Sytuacja kredytowa nie pozwala wielu osobom na realizację marzenia o zakupie własnego mieszkania ze względu na ciągle rosnące stopy procentowe oraz mniejszą zdolność kredytową. Jeśli sytuacja na rynku kredytowym zmieni się na lepsze i więcej osób będzie mogło uzyskać kredyt to wciąż może utrzymywać się problem z dużo mniejszą dostępnością mieszkań, wynikająca z zahamowania procesów inwestycyjnych. Ceny nieruchomości mogą dalej rosnąć i należy mieć świadomość, że ceny z wcześniejszych okresów już w najbliższych latach nie wrócą.

Cały artykuł POBIERZ TUTAJ

Porównywarka mieszkań

Pomyślnie mieszkanie o numerze:

Formularz usterkowy

1
Krok 1
2
Krok 2
3
Krok 3
Zakres usterki:*
Czy są Państwo w stanie wskazać źródło wilgoci?*
Czy instalacja w lokalu była przerabiana?*
Czy zgłoszenie o problemie z wentylacją zostało przekazane do Zarządcy nieruchomości?*
Czy dokonywali Państwo zmian w instalacji?*
Czy dokonywali Państwo zmian w oryginalnej instalacji elektrycznej lokalu?*
Czego dotyczy zgłoszenie?*
Czego dotyczy zgłoszenie?*
Czy zmieniali Państwo położenie lub demontowali domofon w mieszkaniu?*
Czy sprawdzili Państwo tablicę bezpiecznikową w mieszkaniu jak i w rozdzielni elektrycznej?*
Czy próbowali Państwo w tym miejscu podłączyć inne urządzenie?*
Czy wybicie bezpiecznika jest spowodowane podłączeniem urządzenia do gniazdka/wypustu elektrycznego?*
Czy próbowali Państwo w tym miejscu podłączyć inne urządzenie?*
Czy dokonywali Państwo zmian w oryginalnej instalacji wodno-kanalizacyjnej lub CO w lokalu?*
Czego dotyczy zgłoszenie?*
Czego dotyczy zgłoszenie?*
Czy grzejniki zostały odpowietrzone, a otwór zasilający otwarty?*
Czego dotyczy zgłoszenie?*

Skontaktuj się z nami