Opublikowano | Media o nas


1. WITAJ W DOMU, CZYLI BUDUJ JAK DLA SIEBIE
Kreuj, twórz i oferuj produkty takie jakie sam chciałbyś kupić i jakie oczekiwałbyś, że ktoś stworzy właśnie dla siebie. A potem czerp z tego przyjemność, dumę i satysfakcję. Budując komuś jego dom, zawsze myślimy o tym, jak będzie się w nim czuł, jakie będą towarzyszyć mu emocje przy wprowadzeniu się i później, czy życie w danym miejscu będzie wygodne i szczęśliwe. Jeśli potrafimy wyobrazić sobie przyszłość naszych klientów w dobrych barwach, wtedy wiemy, że inwestycja jest warta realizacji. Deweloper ma też szczególną rolę w kształtowaniu tkanki miejskiej – wpływa na jej wygląd w tej najbliższej mieszkańcom części jego miasta – w ich domach. Musimy pamiętać o tym, że efekty naszej pracy będą jeszcze długo widoczne i na zawsze zmienią daną przestrzeń, dlatego musimy brać odpowiedzialność za to, co stworzyliśmy. Czasem musimy mierzyć się z krytyką, nigdy od niej nie uciekając.

2. SŁUCHAJ LUDZI – UCZ SIĘ OD NICH
„Wiem, że nic nie wiem”. Trzeba słuchać ludzi jak dobrej muzyki. Potem tylko nucić ulubione melodie. Te starsze, klasyczne, sprawdzone – są nie do znudzenia. Ale też nowe, świeże, dynamiczne, pędzące z duchem czasu. Kreatywne i niezastąpione – łączące style i gatunki. Na swojej drodze zawodowej napotykamy wiele osób, od których warto się uczyć. Należy z tego korzystać i nie pozwolić, aby duma weszła nam w drogę.
3. SZANUJ LUDZI i ZAWSZE O NICH PAMIĘTAJ
Brzmi prosto i banalnie. Nie ważne co robisz, czym się zajmujesz, na jakim etapie kariery jesteś i dokąd zmierzasz. Szanuj ludzi, bądź dla nich miły, uprzejmy i uczynny. To zawsze procentuje. Zawsze! Relacje między ludzkie to nie marketing i określona grupa docelowa – na co dzień sztuką jest umiejętność rozmowy z każdym człowiekiem. Proste, ale w dzisiejszym świecie często najtrudniejsze.

4. BIZNES JEST DLA LUDZI, BO TO LUDZIE TWORZĄ BIZNES
Firma deweloperska to organizm. Oparty na prostej strukturze, ale codziennie poddawany ciężkim próbom, problemom, strategiom. Organizm w którym komórkami nie są działy handlowe czy inwestycyjne. To ludzie tworzą tę firmę. To dzięki nim, ich pracy, poświęceniu i zdobytej wiedzy firma jest zdrowa. Mamy za sobą dobry rok, jeszcze lepszy właśnie trwa. W codziennych obowiązkach należy pamiętać, że nasze decyzje wpływają na życie innych ludzi, zarówno naszych klientów, jak i naszych pracowników. To oni przekażą obraz firmy w świat. Rafin to nie tylko zarząd, to także handlowcy, asystenci, specjaliści od inwestycji, marketingowcy, którzy nie generują zysku tylko przed monitorami komputera, ale ciągle dyskutując, wymieniając się pomysłami na korytarzach, czy przy kawie. Dobry szef czując zaufanie, pamięta o swoim zespole, który zmotywowany może góry przenosić. Czasem jednak musi też odpowiednio reagować.

5. ZAWSZE SZUKAJ PASJI W TYM, CO TWORZYSZ. JUŻ WYGRAŁEŚ !
Bez pasji zbudujemy tylko betonowy blok. Z pasją stworzymy komuś dom i powiemy Rafin, Witaj w domu! Czasem to najtrudniejszy element tego zawodu. W lawinie spraw odnaleźć przyjemność samorealizacji, dumy, chęci tworzenia. W zarządzaniu niezbędne jest oparcie na wynikach, statystykach, liczbach, jednak dane to nie wszystko. Jeśli nie żyje się swoją branżą, to nigdy nie osiągnie się w niej sukcesu. Zamknięcie projektu, ostanie szlify, najtrudniejsze decyzje. Zaraz po tym pojawia się ten nieśmiały uśmiech na twarzy. To zawsze ten pierwiastek pasji. Jeśli go nie ma, trzeba zwołać kolejne spotkanie.

6. OBIECUJ TYLKO TO, CO MOŻESZ SPEŁNIĆ
To trudne, bo tworząc coś z pasją chciałoby się dać klientowi wszystko. W najlepszej cenie. Od zaraz. Zachowując równowagę określam racjonalny możliwy produkt do sprzedania. Prawdziwy! Potem dzwonię to marketingu i proszę, aby podali to w najlepszej zastawie.

7. NIE STARAJ SIĘ BYĆ GWIAZDĄ, PRACUJ TAK BY ZOSTAĆ LEGENDĄ!
Freddie Mercury z rocka zrobił królewskie show, a przecież byli też inni. Gwiazd jest mnóstwo i prawie każdy ma już swój wielki wóz. Na ulicy lub w garażu. Ucz się od najlepszych, ale nie kopiuj. Myśl kreatywnie i bądź odważny, pamiętając, że nie ma nic lepszego niż dobra konkurencja.

8. NAWET NAJGORSZA DECYZJA JEST LEPSZA OD ŻADNEJ
Zawsze.
9. MIEJ DO SIEBIE DYSTANS, TRENUJ POCZUCIE HUMORU. ZARAŻAJ NIM INNYCH.
Z szefa też czasami można się śmiać 🙂

10. NIE WIERZ W 10 PRZYKAZAŃ
I chyba najważniejsze tzw. Last but not least. Nikt nie powie Wam, jak odnieść sukces. To jest droga, którą musimy wypracować sami, także przy odrobinie szczęścia. Można słuchać rad, analizować, ale to, co działa dla innych, nie jest skuteczne w każdej sytuacji i należy o tym pamiętać.

Piotr Wiak
Wiceprezes ds. handlowych
Rafin Developer