Opublikowano | Aktualności


Ten tekst przeczytasz w 2 minuty.

Przeczytaj lub zapoznaj się z prezentacją

 

Od miesiąca Internet zalewany jest różnymi prognozami dotyczącymi rynku pierwotnego. Potencjalni klienci szukają informacji o spadku cen za metr kwadratowy, a eksperci próbują znaleźć odpowiedź na pytanie czy mieszkanie warto kupować teraz, czy lepiej odłożyć to w czasie?

 

Zakup mieszkania w czasie koronawirusa. 

Sytuacja w gospodarce zmieniła się i obecnie o wiele trudniej dostać kredyt hipoteczny. Mimo malejących sto procentowych koszt kredytu rośnie, a wkład własny w niektórych bankach wynosi już nawet 20%. Do braku zdolności kredytowej dochodzi także potencjalna utrata pracy, czy spłata innych zobowiązań. Dlatego wielu ludzi odkłada zakup mieszkania. Jednak na rynku pozostali inni gracze – gotówkowi.

 

Popyt na mieszkania w Polsce jest nadal bardzo duży, a hossa mieszkaniowa wynika głównie z zamożności Polaków i gotówki ulokowanej na kontach bankowych. Takie osoby mogą obecnie szukać dobrego sposobu na zabezpieczenie gotówki., np. w formie inwestowania w mieszkanie pod wynajem.

 

Jakie są gwarancje, że inwestycja w mieszkanie się powiedzie?

Obecnie chyba nikt nie może dać jakiejkolwiek gwarancji, jednak przyjrzyjmy się liczbom i skalkulujmy na chłodno.

Zapotrzebowanie na mieszkanie tylko w 2019 roku osiągnęło, zaraz po najlepszym dotychczas 2017 roku, rekordowe wyniki w sprzedaży mieszkań, oddaniu do użytkowania i rozpoczęcia nowych budów. Deweloperzy tacy jak Rafin, którzy nie finansują swoich inwestycji ze środków kredytowych lub nie są uzależnieni od akcjonariuszy, są w dobrej kondycji finansowej.

 

Czy ceny za mieszkania się obniżą? 

Nawet jeśli dynamika sprzedaży lekko się obniży, to przy tak wysokim zapotrzebowaniu na mieszkania ceny za metr nie spadną. Chyba, że dotyczyć to będzie gorzej położonych lub właśnie budowanych osiedli.

Dlaczego w czasie koronawirusa warto kupić mieszkanie? Skutki obecnej sytuacji będą odczuwalne przez bardzo długi okres czasu. Jeśli ktoś teraz nie kupuje mieszkania, to automatycznie trafi na rynek najmu.

 

Można więc założyć, że gotówka w formie mieszkania, to najbezpieczniejsza forma gotówki. To może być nowa strategia bezpiecznego inwestowania i odpowiedź na pytanie – co robić z gotówką w czasach coraz pewniejszej inflacji.

 

 


Tagi: | | | | |